Ova je radionica prvenstveno zamišljena kako bi predškolskoj i osnovnoškolskoj djeci iz Zagreba predstavila odjevnu tradiciju njihovih baka i djedova, možda čak i prabaka i pradjedova, koji su u Zagreb pristiglih iz raznih krajeva Hrvatske. Njoj se sada možete priključiti i virtualno, samim time više nije ograničena samo na Zagreb i okolicu. Radionica je kroz nekoliko godina održavanja i mnogih interpretacija zadržala osnovnu ideju: predstaviti djeci ljepotu i šarenilo narodnih nošnji te ih naučiti nešto o tradicijskom odijevanju usput ih potičući na kreativno likovno izražavanje.
Posudionica i radionica narodnih nošnji pripremila vam je potrebne materijale kako bismo ovu radionicu zajednički mogli održati unutar vaših razreda ili vrtićkih grupa. Uz ovaj dopis šaljemo vam Katalog s materijalima u kojem se nalaze fotografije šesnaest različitih hrvatskih narodnih nošnji te Katalog s uputama za učitelje i odgajatelje u kojem se nalaze osnovni podaci o narodnim nošnjama koje djeca mogu usvojiti za vrijeme trajanja radionice. Djecu možete potaknuti na rad u slobodno vrijeme ili u vrijeme likovne nastave.
Zamišljeni tijek radionice sastoji se od nekoliko koraka:
- Pružiti djeci osnovne informacije o tome što je narodna nošnja, kada se ona nosi/nosila, kako sve može izgledati, zašto se nošnje međusobno toliko razlikuju te razne druge zanimljivosti.
- Nasumičnim odabirom dodijeliti djetetu određenu nošnju koju će pokušati prezentirati. Iako opcionalno, u ovom koraku poželjno je ukomponirati kratku igru u način odabira (osmisliti zanimljivu igru uparivanja ili podijeliti nošnje na temelju podrijetla djetetove obitelji).
- Nakon što se svakom dodijelila određena fotografija narodne nošnje, neka je dijete pokuša prikazati na papiru onim materijalima koji su mu dostupni: pastele, flomasteri, kolaž papir, razne čipke, trakice, šarena vuna i sl. Poželjno je motivirati ga da kombinira različite tehnike. Nošnja ne mora biti savršeno preslikana na papir; dijete se može fokusirati na jedan detalj nošnje koji mu je najzanimljiviji.
- Nakon što radovi budu gotovi, molimo da ih skenirate u cijelosti kako bi se dobro vidjeli svi detalji. Skenirane radove možete nam poslati na mail adresupirn@tradicijskakulturnabastina.hr te ćemo ih prikazati na virtualnoj izložbi pod nazivom Nošnje naših predaka na web stranici www.tradicijskakulturnabastina.hr. (Preporučamo da djeca za prikaz nošnje koriste papir koji dimenzijama odgovara skeneru; dakle ako imate dostupan skener za A3 papir, neka se takvim papirom djeca koriste)
Slobodno nam se obratite za pomoć ili savjet oko održavanja radionice na mail pirn@tradicijskakulturnabastina.hr ili na broj telefona 01 6601 626. Predlažemo da se prilagodite situaciji u kojoj se nalazite i omogućite djeci da se izraze na način na koji njima to najbolje odgovara s materijalima koji su im dostupni.
Nadamo se da ćete uspješno iskoristiti poslane materijale i veselimo se vidjeti pristigle radove.
KUC Travno – POSUDIONICA I RADIONICA NARODNIH NOŠNJI
- Magovca 17, 10010 Zagreb
Tel. 01 6601 626 / pirn@tradicijskakulturnabastina.hr
Dokumente o radionici, upute za učitelje i odgajatelje i radne materijale možete preuzeti ovdje:
KATALOG S UPUTAMA ZA UČITELJE I ODGAJATELJE
U nastavku pogledajte neke od primjera nastalih na prijašnjim radionicama: