U mjesecu rujnu nastavljamo s radionicama tradicijskih tekstilnih tehnika u Kulturnom centru Travno.
Prva na redu nam je radionica veza “pukan’ca” koja je 2021. g. upisana u Registar kulturnih dobara RH a nositelji su članovi KUD-a Čuntićanka” iz Hrvatskog Čuntića kraj Petrinje. Riječ o vezu raspletu rađenim izvlačenjem i oplitanjem niti platna te je vezilačko iskustvo poželjno.
“Pukan’ca je lokalni naziv za ukrasnu prugu na gaćama muške narodne nošnje koja se nosi u selima Župe sv. Antuna Padovanskog Hrvatski Čuntić. Sela Župe smjestila su se na obroncima Zrinske gore uz rijeku Petrinjčicu na Banovini, administrativno pripadaju gradu Petrinji.
O nazivu pukan’ca i vremenu početaka izrade nema pisanih tragova. Tehnika veza davno se prestala izrađivati (zamijenile su je neke vizualno vrlo slične kukičane (heklane) čipke. Njezina revitalizacija izvršena je rekonstrukcijom izrade prema primjeru originalne nošnje s početka 20. stoljeća.
Pukan’ca se izrađuje tehnikom raspleta. Pri izradi raspleta određeni se broj niti osnove i potke izvlači, puka se iz platna, a dio niti koje ostaju omotavaju se. Zbog svoje širine i ornamentike ovaj rasplet je poseban i jedinstven. Pripada kategoriji vrlo složenog i zahtjevnog vezilačkog umijeća. Prije samog izvlačenja i omotavanja, niti se odbroje, a rubni se dijelovi učvrste sitnim rubnim ažurom. Omotavanjem niti dobiva se mrežasta struktura po kojoj se bijelim pamučnim koncem tkalačkim bodom vezu željeni motivi.
Na zahtjev KUD-a ”Čuntićanka” Ministarstvo kulture i medija RH u siječnju 2021. godine donijelo je Rješenje kojim se utvrđuje da umijeće izrade veza pukan’ce ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra, te je upisano u Registar kulturnih dobara na Listu zaštićenih kulturnih dobara pod brojem Z-7446.”